Koulutuksen tavoitteena on työllistyminen BLC Turvalle lukitus- ja turvalaiteasentajan tehtäviin.
Koulutuksessa opiskelijat saavat lukitus- ja turvalaiteasentajan työssä tarvittavat teoria- ja käytännön taidot. Koulutus on suunniteltu niin, että sisällössä on otettu huomioon turvasuojausalalla tarvittavat työelämän taidot. Koulutukseen sisältyy myös työssäoppimista BLC Turvan toimipisteissä, ensisijaisesti pääkaupunkiseudun, Lohjan, Turun, Tampereen tai Oulun alueilla. Voit toivoa harjoittelua myös muilla paikkakunnilla sijaitsevissa BLC Turvan toimipaikoissa.
Mainitse hakemuksessasi mille paikkakunnille olet halukas työllistymään.
Koulutuksen sisältö
- Turvasuojaustoimintaa ohjaava lainsäädäntö
- Finanssialan murtosuojaus ohjeet 1-3
- Mekaaniset ja sähköiset lukitusratkaisut[AS1]
- Kameravalvontajärjestelmät
- Kulunvalvontajärjestelmät
- Rikosilmoitinjärjestelmät
- Ensiapuvalmius työpaikalla
- Työturvallisuuskorttikoulutus
Kenelle koulutus sopii?
Koulutus on tarkoitettu pääasiassa työttömille ja työttömyysuhan alaisille henkilöille. Haemme koulutukseen henkilöitä, jotka ovat innokkaita ottamaan vastaan uusia haasteita ja kehittymään monipuoliseksi turva-alan ammattilaiseksi. Rekrykoulutuksen tavoitteena on, että sen hyväksytysti suorittaneet työllistyvät BLC Turvalle. Heillä on myös mahdollisuus jatkaa pätevöitymistään suorittamalla palkallisella oppisopimuksella Lukitus- ja turvajärjestelmäasentaja, sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto.
Opiskelijaksi valinta
Hakemuksessa on tärkeää tuoda esille soveltuvuutta ja motivaatiota koulutukseen ja sen mukaisissa tehtävissä toimimiseen. Perustele hakemuksesi huolella (miksi juuri sinut pitäisi valita koulutukseen).
Valittavan henkilön tulee olla kiinnostunut turvasuojausalasta ja hänellä tulee olla nuhteeton tausta. Koulutukseen osallistuvat hakevat koulutuksen aikana hyväksyntää turvasuojaajaksi poliisilta. Hyväksynnän edellytyksenä on, että hakija on 18 vuotta täyttänyt, rehellinen ja luotettava sekä henkilökohtaisilta ominaisuuksiltaan turvasuojaustehtäviin soveltuva. Ilman poliisin myöntämää turvasuojaajakorttia ei voi toimia lukitus- ja turvalaiteasentajan tehtävässä. Heikkovirta/sähköalan koulutus tai kokemus katsotaan hakijalle eduksi. Koulutukseen valitulla tulee olla riittävän hyvä suomen kielen taito, vähintään kielitaidon taso B2.2.
Muuta tärkeää tietoa
Toteutus
Koulutus toteutetaan monimuoto-opetuksena, johon sisältyy lähiopetusta, ohjattua verkko- ja itseopiskelua sekä työpaikalla tapahtuvaa oppimista. Lähiopetus tapahtuu Taitotalon tiloissa Helsingissä (Valimotie 8, 00380 Helsinki), majoitus lähiopetuksen aikana järjestetään yrityksen ja koulutuksenjärjestäjän toimesta. Työelämälähtöisen koulutuksen pääpaino on työpaikalla tapahtuvassa oppimisessa. Työssäoppimisjaksot toteutetaan BLC Turvan toimipisteissä ensisijaisesti pääkaupunkiseudun, Lohjan, Turun, Tampereen ja Oulun alueilla.
Koulutus on kokopäiväistä opiskelua.
Ryhmän koko: 16 hlöä
Koulutuspaikka
Taitotalo, Valimotie 8, 00380 Helsinki