Hiilidioksidiosaamista vahvistettiin Taitotalossa Uutinen

Taitotalossa järjestettiin maksuton lyhytkoulutus kylmäalan ammattilaisille. Koulutus kokosi yhteen lämpöpumppuyritysten työntekijöitä ja yrittäjiä ympäri Suomea.

8.10.2025

Hiilidioksidiosaamista vahvistettiin Taitotalossa

Koulutuksen tavoitteena on yritysten teknisen ja kaupallisen osaamisen kehittämiseen lämpöpumppualalla. Opetuksessa keskityttiin erityisesti hiilidioksidiin (CO₂) kylmäaineena ja siinä käytiin asioita läpi yleisellä tasolla. CO-asennuspätevyys puolestaan edellyttää asianmukaista tutkintokoulutusta. Lyhytkoulutuksen toteuttamisen mahdollisti Jotpa-rahoitus, joka tarjoaa alueellista kehittämisrahoitusta.

Kouluttaja Hannu Sievänen (selin) esittelee osallistujille kylmäkaapiston ominaisuuksia.

Koulutukseen osallistujien ajatuksia

Osallistujat olivat erityisen kiinnostuneita uusista kylmäaineista ja alan tulevaisuudennäkymistä.

Pasi Kuosmanen Apukädex Oy:stä Siilinjärveltä korjaa työkseen lämpöpumppuja.

– Alalla alkaa olla niin näitä vaihtoehtoja, niin tulin kuuntelemaan hiilidioksidista, Pasi Kuosmanen sanoo.

Pasi Kuosmanen tutkii CO₂-laitoksen putkikaaviota CO₂-boosterikoneikon vieressä.

Yrittäjä Sami Lantee Lanteen Korpi LVI:stä arvosti koulutuksen laaja-alaista lähestymistapaa.

– Tulin hakemaan yleistietoja ja sivistystä, kun haluan kehittää ammattitaitoa. Sain haluamani ja lisäksi nippelitietoa. Tällä oli lisäksi hyvää yleistä pohdintaa. Tämän pohjalta pystyy jatkossa kehittämään asioita, Sami Lanteen sanoo.

Yksi osallistujista oli Aki Suominen, joka työskentelee lämpöpumppualalla omalla toiminimellään ja käy päivätöissä muualla. Hän piti koulutusta hyödyllisenä.

– Minua kiinnosti, miten tämä uusi kylmäaine tulee toimimaan näissä vehkeissä. Asennan ja huollan näitä työkseni, mutta en ole aiemmin käsitellyt hiilidioksidia, Aki Suominen sanoo.

Aki Suominen tutkii CO₂-laitoksen putkikaaviota. Kuvassa oikealla Sami Lantee ja keskellä Pasi Kuosmanen.

Jarmo Niemi suorittaa ilmalämpöpumppujen asennus- ja huoltotöitä sekä autojen ilmastointihuoltoja toiminimellä. Hän kokee saaneensa koulutuksesta käytännönläheistä tietoa.

– Tulin hakemaan tietoa uusista kylmäaineista ja tulevaisuuden näkymistä, eli mihin ala on menossa. Totesin, että kun teen työkseni vanhoja autoja, niin niissä tämä ei tule toimimaan. Mutta ymmärrän nyt, miten asia toimii uudemmissa, Jarmo Niemi sanoo.

Jarmo Niemi seuraa Hannu Sieväsen opetusta sinisessä takissa.


Ajantasaiset koulutustilat

Koulutukset järjestettiin Hiomotien kampuksen työsalissa. Tilassa on kattavasti laitteistoa kylmäalan koulutuksiin, muun muassa kolmehuoneinen kylmäkaapisto, jossa yksi toimii pakkasena ja kaksi kylmiöinä. Niissä on huonekohtaiset ohjauskeskukset ja vuotohälyttimet. Tilassa on myös pieni CO₂-boosterikoneikko, joka kiinnosti osallistujia kovasti.

Kouluttaja Hannu Sievänen.

– Meidän koulutustilat pidetään hyvin ajan tasalla. Tällä hetkellä rakennamme uutta ATEX-tilaa Valimotien kampukselle, ihan tähän Hiomotien viereen, Hannu Sievänen sanoo.