OsaamisLuotsi® Yrityskohtainen

liitutaulu ja lamppu

Menestyvä organisaatio tunnistaa tulevat osaamistarpeensa jo nyt. Se hallitsee osaamisen kehittämistä systemaattisesti osana johtamista. Silloin sekä nykyiset että myös tulevat osaamistarpeet täyttyvät. 

Kenelle koulutus sopii?

koulutus on suunniteltu johtamisen apuvälineeksi kun halutaan kehittää organisaation kilpailukykyä, vahvistaa henkilöstön strategista osaamista ja varmistaa että osaaminen on tuloksellista.

Koulutuksen sisältö

Taitotalon palvelukonsepti, joka yhdistää liiketoiminnan ja osaamisen kehittämisen

OsaamisLuotsi® luo perustan suunnitelmalliselle osaamisen johtamiselle ja kehittämiselle. Se toteutetaan Taitotalon huippuasiantuntijoiden ja organisaatiosi avainhenkilöiden yhteistyönä. Tuloksella varmistetaan, että organisaatiollasi on aina strategisten tavoitteiden mukainen osaaminen. Osaamiseltaan ajantasaisella ja sitoutuneella henkilöstöllä organisaatio parantaa merkittävästi kilpailukykyään.

OsaamisLuotsi® tähtää tulevaisuuteen. Ennakointi on tärkeää, koska osaaminen siirtyy organisaatiossa arkeen aina viiveellä. Vaikuttava osaamisen johtaminen onnistuu vain kytkemällä osaamisen kehittäminen saumattomasti liiketoiminnan kehittymiseen.

OsaamisLuotsi® tarjoaa

  • perustan strategialähtöiselle osaamisen johtamiselle
  • näkemyksen koko henkilöstön tavoitteellisesta osaamisesta
  • henkilöstön tehtäväkohtaiset osaamisprofiilit
  • asiakkaan osaamisen johtamisen prosessin ja menettelyjen kuvaamisen
  • työkalut osaamisen kehittämisen liiketoiminnallisen vaikuttavuuden arviointiin

Konkreettinen ja käytännönläheinen osaamisen johtaminen varmistaa organisaation menestymisen nyt ja tulevaisuudessa. Tämän päivän kyvykkyyksillä tehdään tämän päivän tulosta. Tulevaisuuden tulos edellyttää tulevaisuuden kyvykkyyksiä.

Tutustu myös muihin Luotsi® tuoteperheen palvelutarjontaan

StrategiaLuotsi®
PalveluLuotsi®
TuotantoLuotsi®
MuutosjohtamisLuotsi®

Asiantuntijat

Jouni Simonen

Jouni Simonen

koulutusasiantuntija, johtaminen: muutos- ja osaamisenjohtaminen
Sari Herrala

Sari Herrala

koulutusasiantuntija, johtaminen, lean, laatu ja prosessi

Asiakkaiden kokemuksia

Ota yhteyttä

Roskapostitarkistus

Jouni Simonen

koulutusasiantuntija, johtaminen: muutos- ja osaamisenjohtaminen

Inspiroidu

Taitocase
Espoon Asuntojen tekninen päällikkö Kimmo Heinonen kertoo, että he olivat pilotoineet tahtituotantoa ensimmäisen kerran 111 huoneiston keittiökorjauksissa vuonna 2022. Pilotista tuli asukastyytyväisyyden näkökulmasta sen verran hyviä kokemuksia, että tahtituotantoa haluttiin hyödyntää uudestaan. Tällä kertaa haluttiin kuitenkin ensin panostaa tahtituotannon koulutukseen.
WC
Lue lisää artikkeleita